Στη Βουλή έκανε την πρώτη της εμφάνιση η Δημοκρατική Συμμαχία ως κόμμα με τον εξής τρόπο: η ίδια η Ν. Μπακογιάννη έκατσε με τον Κώστα Κιλτίδη στα έδρανα της Γερουσίας πίσω από τη ΝΔ και μπροστά από το ΛΑΟΣ.
Στη συνέχεια σε δήλωση της για το πολυνομοσχέδιο είπε: «οι βουλευτές της Δημοκρατικής Συμμαχίας θα καταψηφίσουν το νομοσχέδιο επί της αρχής, γιατί θα περιμέναμε οι αλλαγές στις ΔΕΚΟ να μη μένουν απλώς στα αυτονόητα». Αυτή είναι και η πρώτη φορά που αναφέρεται έτσι στους βουλευτές που διαγράφηκαν ή ανεξαρτητοποιήθηκαν από τη ΝΔ οπότε και επιβεβαιώνει ότι έχουν πλέον ενταχθεί στο κόμμα της.
''Να μπει επιτέλους επίσημα και η Δημοκρατική Συμμαχία στη Βουλή, γιατί οχι; Να ψηφίσετε στις επόμενες εθνικές εκλογές και να την εντάξετε επίσημα ως κόμμα στο κοινοβούλιο. Είναι σίγουρο ότι και άλλα 100 κόμματα Δημοκρατικά να ενταχθούν ενεργά στη βουλή ο πρωτεργάτης δεν θα τύχει εκπροσώπησης.''
Glyfadaweb 2010
0 σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου