ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ >

Νίκησε τον Κόρντα και πέρασε στους «16» ο Τσιτσιπάς

Ο Έλληνας πρωταθλητής δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα απέναντι στον Σεμπάστιαν Κόρντα, νίκησε με 7-6(5), 6-3 μετά από 100 λεπτά αγώνα και εξασφάλισε την πρόκριση στους «16» του Σινσινάτι Open.

Το πρώτο σετ οδηγήθηκε σε tie-break, όπου τα λάθη μοιράστηκαν, αλλά τελικά ο Στέφανος Τσιτσιπάς αντέδρασε καλύτερα και έφτασε στη νίκη.

Περισσότερο ξεκάθαρος στο παιχνίδι του, στο δεύτερο σετ, οδήγησε σε απογοήτευση τον Αμερικανό και κατακτώντας τα τελευταία τέσσερα games έφτασε στη νίκη και στην πρόκριση στο 3ο γύρο.

Επόμενος αντίπαλος θα είναι ο Ιταλός Λορέντζο Σονέγκο, ο οποίος νωρίτερα επικράτησε με 7-6(9), 6-2 του Αμερικανού, Τόμι Πολ.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

sports.ert.gr.

Το άρθρο Νίκησε τον Κόρντα και πέρασε στους «16» ο Τσιτσιπάς εμφανίστηκε πρώτα στο ERT.GR.