ΠΕΜΠΤΗ, 13 Δεκεμβρίου 2012.
Προβάδισμα στον ΣΥΡΙΖΑ με 30,5% έναντι 26% της ΝΔ δίνει το Βαρόμετρο Δεκεμβρίου της Public Issue για τον ΣΚΑΪ και την Καθημερινή του Αλαφούζου.
Η πλειοψηφία των πολιτών συνεχίζει να θεωρεί ότι η χώρα πηγαίνει σε λάθος δρόμο και ειδικότερα το 19% κρίνει ότι η κατεύθυνση της χώρας είναι σωστή, έναντι του 75% που κρίνει ότι είναι λάθος. Αυξημένο είναι επίσης το ποσοστό των πολιτών που θεωρεί ότι έγινε πιο ισχυρή η διεθνής ισχύς της χώρας.
Συγκεκριμένα, αυτό πιστεύει το 14% έναντι του 9% τον Σεπτέμβριο. Το 56% από 46% είναι το ποσοστό των ερωτηθέντων που θεωρούν απίθανο το ενδεχόμενο χρεοκοπίας. Σημειώνεται ότι το ποσοστό αυτό πριν από τις εκλογές ήταν 37%.
Στην παράσταση νίκης πρώτος έρχεται ο ΣΥΡΙΖΑ με 60%, ποσοστό αυξημένο κατά μια μονάδα (59%) από τον προηγούμενο μήνα, αλλά αυξημένο κατά 19 από τον Σεπτέμβριο (41%) και δεύτερη η ΝΔ με 25%, ποσοστό ελαφρά μειωμένο από τον προηγούμενο μήνα (26%), αλλά μειωμένο κατά 18 μονάδες από τον Σεπτέμβριο (43%).
Πρώτος ο ΣΥΡΙΖΑ όμως καταλληλότερος για πρωθυπουργός εμφανίζεται ο Αντώνης Σαμαράς με 40% έναντι 29% του Αλέξη Τσίπρα, οπότε καταλαβαίνεις αυτόματα οτι βρίσκεσαι στην Ελλάδα που αρκετοί παίζουν ολα τα καλά χαρτιά τους ώστε να αλλοιώσουν τα πάντα μέχρι τις εκλογές.
Είναι λογικό όταν η κοινή γνώμη γίνεται ''σαλάτα'' δηλαδή οτι συμβαίνει σήμερα..... κερδίζει πάντα ο περισσότερο διαπλεκόμενος και με διασυνδέσεις.
Βέβαια εαν συμβεί πάλι το συγκεκριμένο χάνουν οι περισσότεροι, ουσιαστικά χάνει και το *δίκαιο διότι οι δοκιμασμένοι πλαισιώνουν, κυβερνούν, εξουσιάζουν 40 χρόνια........οπότε προσοχή.
*Σε πλήρη αντίθεση με αρκετούς εχω υποστηρίξει επανελλημένα και υποστηρίζω το ''δίκαιο'' και κανένα κατεστημένο, ώστε να υπάρχει εξισορρόπηση, ανακατατάξεις, ζυμώσεις....και τουλάχιστον εως ενός βαθμού πλουραλισμός ώστε η πολιτική κυβερνητική κυριαρχία να μην αποτελεί μονοπώλιο κάποιων συγκεκριμένων κομμάτων και προσώπων επι μακρόν.
*Γνωρίζεις οτι δεν υπάρχει ίχνος πλουραλισμού στο σύνολο των Μ.Μ.Ε που έχετε;
Προβάδισμα στον ΣΥΡΙΖΑ με 30,5% έναντι 26% της ΝΔ δίνει το Βαρόμετρο Δεκεμβρίου της Public Issue για τον ΣΚΑΪ και την Καθημερινή του Αλαφούζου.
Η πλειοψηφία των πολιτών συνεχίζει να θεωρεί ότι η χώρα πηγαίνει σε λάθος δρόμο και ειδικότερα το 19% κρίνει ότι η κατεύθυνση της χώρας είναι σωστή, έναντι του 75% που κρίνει ότι είναι λάθος. Αυξημένο είναι επίσης το ποσοστό των πολιτών που θεωρεί ότι έγινε πιο ισχυρή η διεθνής ισχύς της χώρας.
Συγκεκριμένα, αυτό πιστεύει το 14% έναντι του 9% τον Σεπτέμβριο. Το 56% από 46% είναι το ποσοστό των ερωτηθέντων που θεωρούν απίθανο το ενδεχόμενο χρεοκοπίας. Σημειώνεται ότι το ποσοστό αυτό πριν από τις εκλογές ήταν 37%.
Στην παράσταση νίκης πρώτος έρχεται ο ΣΥΡΙΖΑ με 60%, ποσοστό αυξημένο κατά μια μονάδα (59%) από τον προηγούμενο μήνα, αλλά αυξημένο κατά 19 από τον Σεπτέμβριο (41%) και δεύτερη η ΝΔ με 25%, ποσοστό ελαφρά μειωμένο από τον προηγούμενο μήνα (26%), αλλά μειωμένο κατά 18 μονάδες από τον Σεπτέμβριο (43%).
Πρώτος ο ΣΥΡΙΖΑ όμως καταλληλότερος για πρωθυπουργός εμφανίζεται ο Αντώνης Σαμαράς με 40% έναντι 29% του Αλέξη Τσίπρα, οπότε καταλαβαίνεις αυτόματα οτι βρίσκεσαι στην Ελλάδα που αρκετοί παίζουν ολα τα καλά χαρτιά τους ώστε να αλλοιώσουν τα πάντα μέχρι τις εκλογές.
Είναι λογικό όταν η κοινή γνώμη γίνεται ''σαλάτα'' δηλαδή οτι συμβαίνει σήμερα..... κερδίζει πάντα ο περισσότερο διαπλεκόμενος και με διασυνδέσεις.
Βέβαια εαν συμβεί πάλι το συγκεκριμένο χάνουν οι περισσότεροι, ουσιαστικά χάνει και το *δίκαιο διότι οι δοκιμασμένοι πλαισιώνουν, κυβερνούν, εξουσιάζουν 40 χρόνια........οπότε προσοχή.
*Σε πλήρη αντίθεση με αρκετούς εχω υποστηρίξει επανελλημένα και υποστηρίζω το ''δίκαιο'' και κανένα κατεστημένο, ώστε να υπάρχει εξισορρόπηση, ανακατατάξεις, ζυμώσεις....και τουλάχιστον εως ενός βαθμού πλουραλισμός ώστε η πολιτική κυβερνητική κυριαρχία να μην αποτελεί μονοπώλιο κάποιων συγκεκριμένων κομμάτων και προσώπων επι μακρόν.
*Γνωρίζεις οτι δεν υπάρχει ίχνος πλουραλισμού στο σύνολο των Μ.Μ.Ε που έχετε;
0 σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου