ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ >

Η Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας στο Τρίτο Πρόγραμμα

Τo Τρίτο Πρόγραμμα τιμά την Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας, Δευτέρα 8 Μαρτίου, με μία σειρά αφιερωματικών εκπομπών.

Συγκεκριμένα οι εκπομπές που θα μεταδοθούν είναι οι ακόλουθες:

Δύο αφιερώματα με γενικό τίτλο «Women in Music» – “Η Γυναίκα στη Μουσική” σε συνεργασία με την EBU

Η EBU συνεχίζει και φέτος την πρωτοβουλία  που οργανώθηκε για πρώτη φορά την χρονιά που μας πέρασε, με τίτλο “Women in Music”  γιορτάζοντας την Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας της UNESCO.

Σχεδόν 400 ραδιοφωνικοί σταθμοί δημόσιων ραδιοτηλεοπτικών οργανισμών, από τη Γερμανία μέχρι τις ΗΠΑ, από την Αυστραλία ως τη Ρουμανία, δείχνουν την υποστήριξή τους στις γυναίκες σε όλα τα επίπεδα μουσικής, ενσωματώνοντας στο πρόγραμμά τους ερμηνείες, συνθέσεις ή ακόμη και ολόκληρες συναυλίες αφιερωμένες στις γυναίκες.

Στο πλαίσιο αυτής της πρωτοβουλίας, κινούνται  τα δύο αφιερώματα, που επιμελείται και παρουσιάζει για το Τρίτο Πρόγραμμα η Αλεξάνδρα Γιαλίνη:

Πρώτο  αφιέρωμα από τίς εκπομπές.«EBU Συναυλίες Δίχως Σύνορα» (Δευτέρα 08/03 και Παρασκευή 12/03), «Δωμάτιο 432» (Τρίτη 09/03) και «Ο Αφηρημένος Ταχυδρόμος» (Πέμπτη 11/03),  με συναυλίες  χωρών οι οποίες συμμετείχαν σ’ αυτό το πρόγραμμα.

Αναλυτικά:

Δευτέρα 08-03-2021 ώρα 21:10-22:30

«EBU Συναυλίες Δίχως Σύνορα “Women in Music” 

Βρετανία:  Λονδίνο 

Η Συμφωνική Ορχήστρα του BBC υπό τη διεύθυνση του Stefan Solyom, παρουσιάζουν τα εξής έργα:

Elisabetta Brusa: Firelights, έργο 13

Germaine Tailleferre: Μπαλάντα για πιάνο και ορχήστρα

– Victoria Borisova-Ollas: The Kingdom of Silence

Judith Weir: Heroic Strokes of the Bow

Τρίτη 09-03-2021 ώρα 21:10-22:30

Δωμάτιο 432  “Women in Music” 

Φιλοξενούμενοι στο Δωμάτιο 432:  Hyunjong Reents-Kang (βιολί), Ingolf Turban (βιολί), Isabel Charisius (βιόλα), Patrick Demenga (τσέλο), Thomas Demenga (τσέλο), Hiroko Sakagami (πιάνο)

Το πρόγραμμα:

Imogen Holst: Κουιντέτο για Έγχορδα

Fanny Mendelssohn: Τρίο με πιάνο σε ρε ελάσσονα έργο 11

Amy Marcy Cheney Beach: Κουιντέτο σε φα δίεση ελάσσονα έργο 67

Πέμπτη 11-03-2021 ώρα 21:10-23:00

Ο Αφηρημένος Ταχυδρόμος  “Women in Music” 

Μουσικό γράμμα από τις 26 Οκτωβρίου 2018 με την Ορχήστρα Δωματίου της Βέρνης υπό τη διεύθυνση της Graziella Contratto.

Το πρόγραμμα:

Dame Ethel Smyth: Κοντσέρτο για Βιολί και Κ¨ορνο σε λα μείζονα (σολίστ Agata Raatz, βιολί – Zora Slokar, κόρνο)

Gabrielle Brunner: Έξι Εικόνες για Ορχήστρα (πρεμιέρα)

Louise Dumont Farrenc: Συμφωνία αρ.3 σε σολ ελάσσονα έργο 36

Παρασκευή 12-03-2021 ώρα 21:10-22:30

«EBU Συναυλίες Δίχως Σύνορα “Women in Music”

Σουηδία:  Στοκχόλμη 

Η Συμφωνική Ορχήστρα της Σουηδικής Ραδιοφωνίας υπό τη διεύθυνση της Cathrine Winnes, παρουσιάζουν τα εξής έργα:

  • Grazyna Bacewicz: Εισαγωγή
  • Clara Schumann: Allegro maestoso, πρώτο μέρος από το Κοντσέρτο για Πιάνο σε λα ελάσσονα έργο 7 (Téres Löf, πιάνο)
  • Fanny Mendelssohn: Εισαγωγή σε ντο μείζονα
  • Lili Boulanger: ” D’un soir triste”
  • Dame Ethel Smyth: ” The Wreckers – On the Cliffs of Cornwall” (Πρελούδιο από την Δεύτερη Πράξη)
  • Signe Lund: Πρώτο μέρος από το Κοντσέρτο για πιάνο έργο 63 (σολίστ: Ingrid Andsnes, πιάνο)
  • Kaija Saariaho: Misterioso, από το έργο ‘Nymphea Reflection’
  • Helena Munktell : Bränningar (Δαμάζοντας τα Κύματα), έργο 19, συμφωνικό ποίημα

Δεύτερο αφιέρωμα  με τίτλο « Μουσικές Ματιές στην ιστορία των Γυναικών Συνθετριών»

Όταν το θέμα μας είναι οι γυναίκες συνθέτριες, πολλοί θα έλεγαν οτι δεν υπάρχει αρκετό μουσικό υλικό για να επιλέξουμε.

Κι όμως γυναίκες που συνέθεσαν μουσική υπήρξαν και υπάρχουν. Κάποιες πολυγραφότατες μάλιστα. Το γιατί δόθηκε προτεραιότητα στους άντρες συνθέτες ως προς την καταγραφή, ταξινόμηση και προβολή των έργων τους είναι μία άλλη υπόθεση.

Από την Δευτέρα 8 Μαρτίου έως και την Παρασκευή 12 Μαρτίου, το Τρίτο πρόγραμμα σε συνεργασία με την EBU, ξανακοιτά μέσα σε 6 λεπτά κάθε φορά, την ιστορία μιλώντας για κάποιες από αυτές, στις ακόλουθες ώρες:

Δευτέρα: (10:00) Hildegard von Bingen – (14:55) Francesca Caccini – (18:25) Barbara Strozzi   – (22:25) Louise Farrenc

Τρίτη: (10:00) Cécile Chaminade – (14:55) Emilie Mayer – (18:25)   Clara Schumann – (22:25) Amanda Maier

Τετάρτη: (10:00)  Fanny Mendelssohn  – (14:55)  Dame Ethel Smyth – (18:25)  Hilda Sehested – (22:25) Amy Beach

Πέμπτη: (10:00)  Lili Boulanger – (14:55) – Kaija Saariaho (18:25) Elizabeth Maconchy – (22:25) Phyllis Tate

Παρασκευή: (10:00) Else Marie Pade – (14:55) Sofia Gubaidulina – (18:25) Ruth Crawford-Seeger – (22:25) Unsuk Chin

Τέλος, το Σάββατο 6 Μαρτίου, ενόψει της Παγκόσμιας Ημέρας της Γυναίκας, η εκπομπή Πρώτος Όροφος που επιμελείται και παρουσιάζει ο Διονύσης Μαλλούχος, παρουσίασε δύο συναυλίες της Εθνικής Συμφωνικής Ορχήστρας της ΕΡΤ, που μεταδόθηκαν απευθείας ραδιοφωνικά από το Τρίτο, με την καταξιωμένη Ζωή Ζενιώδη στη διεύθυνση και τη διακεκριμένη σοπράνο Μυρσίνη Μαργαρίτη ως σολίστ.
_____________________________________________

Συντονιστείτε στο Τρίτο 90,9 η 95,6 και κατά τόπους συχνότητες.

Διαδικτυακά:webradio.ert.gr/trito 

Επιμέλεια δελτίου για το Τρίτο: Κάτια Μάντζαρη



Το άρθρο Η Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας στο Τρίτο Πρόγραμμα εμφανίστηκε πρώτα στο ERT.GR.



source https://www.ert.gr/radiofono/i-pagkosmia-imera-tis-gynaikas-sto-trito-programma/
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

0 σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Item Reviewed: Η Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας στο Τρίτο Πρόγραμμα Rating: 5 Reviewed By: Glyfadaweb